شیلنگ تراز چیست و چه کاربردی دارد؟

شیلنگ تراز نوعی ابزار، شبیه لوله است که شفافیت ویژه‌ای دارد. این نوع از محصولات به‌ طور معمول در حدود ۷ تا ۱۰ میلی‌متر قطر دارند و طولشان نیز چیزی در میان ۵ تا ۲۰ متر است. شیلنگ‌های تراز از جمله محصولاتی هستند که از جنس پلاستیک به وجود آمده‌اند. در حالت معمول این نوع از شیلنگ‌ها را از آب پر می‌کنند و برای تراز یابی مورد استفاده قرار می‌دهند. این دسته از ابزار تراز یابی، بر پایه قوانین فیزیکی طراحی و تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قانون فیزیکی به این صورت است که فشار آب، در نقاط هم‌ سطح کاملا یکسان است. در این مقاله قصد داریم نکاتی را درمورد شیلنگ تراز مطرح کنیم و برخی از موارد کاربرد و نحوه کارکرد این محصول را بیان کنیم.

 

گرانول شیلنگ

تولیدی شیلنگ تراز 

شیلنگ کولری ( تراز ) یکی از انواع شیلنگ می باشد که نوع مواد آن از مواد شفاف است و نخ ندارد و درون آن کاملا مشخص است. کاربرد آن شامل استفاده در بنایی، خروجی آب Drain کولر گازی و دستگاه تقطیر می باشد. سایز های داخلی شلنگ تراز عبارتند از : 4 – 6 – 8 – 10 – 12 – 14 میلی متر.

شیلنگ تراز چیست؟

در حالت کلی می‌توان گفت امروزه یکی از پرمصرف‌ترین ابزارها، برای تعیین سطوح مختلف و تراز نمودن بخش‌های متعدد ساختمانی و عمرانی، شیلنگ‌های تراز هستند. بنابراین این دسته از ابزارها در بیشتر موارد، به وسیله مهندسان عمران، بناها و کارگران ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به کارگیری این تجهیزات، کمک می‌کند تا این دسته از افراد و صاحبان مشاغل بتوانند سطوح هم‌تراز را به‌ ویژه در مکان‌هایی که پستی و بلندی‌های بسیار زیادی دارند، تشخیص دهند. این وسیله، کاربرد بسیار ساده‌ای دارد و از طرف دیگر می‌تواند عملیات تراز نمودن را با سرعتی بسیار بالا امکان‌پذیر سازد. لذا درحال‌حاضر استفاده‌های زیادی پیدا کرده‌ است. شرکت‌های تولیدکننده، شیلنگ‌های تراز را در سایزهای متعددی طراحی و تولید می‌کنند. از جمله این سایزها می‌توان سایزهای ۴،۶،۸،۱۰،۱۲،۱۴،۱۶ را نام برد. محصولات این شرکت‌ها، دارای کیفیت‌های مختلفی است و وزن‌های متعددی نیز دارد.
موارد استفاده از شیلنگ تراز
از جمله موارد استفاده از این نوع از محصولات، می‌توان به ساختمان‌سازی اشاره کرد. همان‌طور که می‌دانید در زمینه ساخت یک ساختمان، یکی از نکات بسیار مهم، مسئله تراز کردن است. استفاده از شیلنگ تراز در این شرایط، نقشی بسیار مهم و مؤثر در یافتن نقاط هم‌تراز دارد. علاوه‌ بر پیدا کردن نقاط هم‌تراز در ساختمان، می‌توان از این نوع از محصولات در موارد دیگری نیز استفاده کرد. برای نمونه می‌توان این نوع از ابزارها را برای نصب هم‌سطح کلیدها و پریزهای برق در ساختمان، مورد استفاده قرار داد تا از این طریق به زیبایی هرچه بیشتر محیط کمک کند.

مهم ترین ویژگی های شیلنگ کولری رستاپلاست عبارتند از:

  • جنس درجه یک مواد نو
  • ساخته شده از پی وی سی P.V.C
  • عمر بالا
  • کاملا شفاف
  • مناسب برای بنایی ٬ شیلنگ تخلیه کولر گازی ( DRAIN)، دستگاه تقطیر و سایر دستگاه‌ها
  • برخورداری از انعطاف پذیری متوسط
تولید کننده شیلنگ تراز رستا پلاست

در حال حاضر به‌ کارگیری این نوع از شیلنگ‌ها، در عملیات نصب و ترازیابی در سقف‌های کاذب نیز افزایش پیدا کرده‌ است و می‌توان از این نوع از محصولات، در نصب و اجرای چارچوب‌ها نیز استفاده کرد. بسیاری از نصابان کابینت نیز از این محصول استفاده می‌کنند تا زیبایی و دقت کار خود را افزایش دهند. به‌ طور کلی می‌توان گفت استفاده از شیلنگ‌های تراز یکی از روش‌های بسیار سریع برای هم‌سطح نمودن و انجام عملیات ترازیابی است. این روش، روشی در دسترس و مقرون‌ به‌ صرفه است و با هزینه بسیار کمی انجام می‌پذیرد و نیاز به امکانات بالایی هم ندارد.

نکات لازم در هنگام استفاده از شیلنگ تراز

در هنگام به‌ کارگیری این نوع از ابزار تراز کننده، لازم است به چند نکته مهم توجه داشته باشید. از جمله این نکات می‌توان به این‌ مورد اشاره کرد که قطر داخلی این محصولات نباید از حد استاندارد آن که ۷ میلی‌متر است، بیشتر باشد. پیش‌ از استفاده از شیلنگ‌های تراز باید دقت داشته باشید که درون آن، حباب هوا وجود نداشته باشد. وجود هر گونه حباب هوا در شیلنگ تراز موجب می‌شود تا خطاهایی در عملیات ترازیابی به وجود آید. برای این‌که  بهتر بتوانید از تراز، آگاه شوید بهتر است از شیلنگ‌هایی استفاده کنید که شفافیت بالاتری دارند. در هنگام کار کردن با این ابزار باید از هرگونه تکان شدید و ناگهانی شیلنگ پرهیز شود.

شیلنگ‌های تراز را نباید در محیط‌ها و هواهایی که بسیار سرد و یا بسیار گرم هستند مورد استفاده قرار دهید و یا در هوای بارانی، پر از باد و… از این محصولات استفاده کنید. از طرف دیگر این شیلنگ‌ها باید در هنگام استفاده، کاملا تمیز باشند و هیچ‌گونه آلودگی نداشته باشند. در بسیاری از موارد، افراد برای‌ اینکه بتوانند به قرائت بهتری دست بزنند از محلول‌های رنگی استفاده می‌کنند. در هنگام استفاده از این ابزار تا حد امکان نباید از شیلنگ‌هایی استفاده کنید که طول‌های بسیار زیادی دارند. چراکه در شرایط معمول، طول زیاد لوله و یا شیلنگ تراز می‌تواند به بروز اختلالاتی منجر گردد. در این شرایط، شیلنگ با طول بالا، دست‌ و پا گیر است و یا امکان پیچ‌خوردگی آن وجود دارد. بیشترین میزان فاصله دو مکان که می‌توانید از این محصول استفاده کنید حدود ۱۵ متر است. بنابراین در فواصل دورتر نمی‌توانید از این شیلنگ‌ها برای ترازیابی استفاده کنید.

نحوه کارکرد شیلنگ تراز

این ابزار تراز یابی از قانونی به نام قانون ظروف به‌ هم مرتبط و یا ظروف به‌ هم‌ پیوسته تبعیت می‌کنند که با عنوان قانون توریچلی نیز شناخته می‌شود. براساس این قاعده کلی فیزیکی، دو ظرف جدا از یکدیگر که حاوی مایعات باشند تا زمانی‌که از یکدیگر جدا و بی‌ارتباط هستند می‌توانند در دو ارتفاع جداگانه نیز قرار بگیرند. اما در صورتی‌ که بتوانید این دو ظرف را با استفاده از یک لوله به یکدیگر پیوند بزنید، مایعات و محتویاتی که در ظرف در ارتفاع بالاتر واقع شده‌اند، کم‌کم به سمت ظرفی که در مکان پایین‌تر قرار گرفته‌ است حرکت می‌کنند. این عملیات موجب می‌شود تا سطح مایعات موجود در ظرف با ارتفاع پایین‌تر افزایش پیدا کند. این فرایند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که محتویات هر دو ظرف بالایی و پائینی، هم‌تراز و یا هم‌سطح شود.

رستا پلاست

شیلنگ تراز یکی از محصولات تولید شده توسط شرکت رستا پلاست است. این گروه تولید کننده، محصولات خود را با استفاده از دستگاه‌های بسیار مجهز به وجود می‌آورد. علاوه‌ بر شیلنگ تراز، محصولات این مجموعه، شامل انواع مختلف شیلنگ آب، شیلنگ گاز، شیلنگ‌های فشار قوی، شیلنگ‌های ویژه کشاورزی، آتش‌نشانی، کولری و… است. لازم به ذکر است که گروه تولید کننده رستا پلاست در تولید تمامی این محصولات، از نخ‌های تراکم ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ استفاده می‌کند. مواد اولیه‌ای که برای تولید این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند همه از مواد گرانول درجه یک و بسیار عالی هستند. بنابراین شیلنگ‌های تولید شده توسط این واحد، کیفیت لازم را دارند و با استانداردهای جهانی در تطابق هستند. برای سفارش و خرید شیلنگ تراز می‌توانید به وب سایت این شرکت مراجعه کنید.